Лікування карієсу


238 Незважаючи на те, що слово «карієс» у більшості з нас дуже часто буває на слуху, багато як і раніше практично нічого не знають про цю хворобу, ні про те, наскільки необхідно лікування карієсу зубів, ні про профілактичні заходи!

Самий вірний спосіб уникнути неприємних процедур в стоматологічному кабінеті — уважне та дбайливе ставлення до свого здоров’я та регулярне відвідування стоматолога в цілях профілактики. Вчасно виявлене захворювання просто не має ні найменшого шансу перерости в серйозну проблему.

Карієс зубів — це

Отже, що ж стоматологи називають карієсом? При руйнуванні зубної емалі, а потім і дентину (опорної тканини зуба, що знаходиться під емаллю) в зубі утворюються порожнини або як їх часто називають самі пацієнти «дірки». Карієс розвивається в кілька стадій і від початку хвороби до самого занедбаного стану може пройти не один рік.

На швидкість розвитку каріозної хвороби впливає безліч різних чинників, включаючи вік людини, якість харчування і навіть групу крові, як вважають деякі дослідники. Існує думка і про те, що у кожної людини спочатку різна ступінь схильності до ураження зубів карієсом. У будь-якому разі, всі люди повинні дотримуватися гігієни порожнини рота і стежити за своїм харчуванням.

Розвиток карієсу відбувається в кілька етапів.

Традиційно виділяються наступні
початковий карієс у стадії плями;
середній карієс;
глибокий карієс;

Перш ніж почати лікування карієсу зубів, стоматологи з’ясовують, на якій стадії зараз знаходиться хвороба. Для цього не завжди буває достатньо простого огляду, іноді пацієнту рекомендується зробити знімок порожнини рота.

Перша стадія карієсу характеризується утворенням світлого жовтуватого плями на зубній емалі. В цей час може не спостерігатися ніяких дискомфортних відчуттів, але це не значить, що з’явилися плями не потрібно звертати увагу.

Лікування початкової стадії карієсу

При лікуванні початкової стадії карієсу стоматологи, як правило, не просвердлюють зуби, а проводять ремінералізуючу терапію.

Позбавлення від білих плям проходить у кілька етапів. Спочатку лікарі очищають зуби від нальоту і тонкої плівки, що утворюється на зубах, після чого обробляють зубну емаль спеціальними кислотними розчинами слабкої концентрації.

Потім на поверхню, пошкоджену карієсом, містяться спеціальні накладки з розчином кальцію глюконату або кальцію гідрохлориду. Концентрація препаратів не повинна перевищувати 10%. Також при лікуванні початкової стадії карієсу стоматологи використовують 1% або 3% розчин ремодент. Ці дії спрямовані на те, щоб наситити зубну емаль кальцієм.

Однак крім кальцію, зубам потрібен фтор, для цього в пошкоджену карієсом область втираються спеціальні гелі та пасти. Дія фторомістких препаратів триває кілька хвилин, після чого лікар видаляє залишки лікарського засобу з зубів за допомогою ватного тампона. Такі процедури проводяться протягом тижня.

Для прискореного відновлення мінерального складу зубної емалі стоматологи радять своїм пацієнтам приймати полівітаміни з високим вмістом фтору і фосфору.

Лікування середнього карієсу IMG_0443

Коли каріозна хвороба доходить до своєї наступної стадії — середньої, пошкоджується не тільки емаль зуба, але і дентин (основна тканина зуба, набагато більш м’яка, ніж емаль). На даному етапі карієс може дуже швидко досягти глибокої стадії, тому з лікуванням карієсу зубів краще не затягувати.

При середньому карієсі видимі зміни зовнішнього стану зуба можуть бути незначними: темні плями, неглибокі каріозні порожнини. Людина може відчувати ниючий біль в ушкодженому зубі під час прийому солодкої, кислої їжі, а також при впливі холодного і гарячого.

Лікування карієсу зубів середньої стадії полягає в усуненні уражених тканин зуба з каріозної порожнини. Наші фахівці використовують тільки високоякісні анестетики, що дозволяє повністю усунути больові відчуття.

Після того, як подіє анестезія, стоматолог видаляє розм’якшені та інфіковані тканини і обробляє сформовану порожнину антисептичними лікарськими препаратами. Далі в зубі розміщують спеціальний прокладочний матеріал і встановлюють постійну пломбу.

Лікування глибокого карієсу

Якщо вчасно не вилікувати глибокий карієс, він може перерости у пульпіт, і шанси на збереження зуба будуть зменшуватися з кожним днем. В деяких випадках навіть на глибокій стадії каріозної хвороби, на поверхні зубної емалі видно лише незначні ушкодження, в той час як всередині зуба вже можна спостерігати глобальні руйнування.

При глибокому карієсі людина відчуває сильний біль при вживанні гарячої і холодної їжі, а також при впливі солодкого, солоного і кислого. Якщо больові відчуття проходять через 10-15 хвилин, значить, карієс ще не переріс у пульпіт, і у хворого зуба є шанс на порятунок.

Ще одним показником того, що карієс досяг своєї останньої стадії, може стати неприємний запах з рота, викликане активним поширенням хвороботворних бактерій і гниття залишків їжі, які накопичуються в каріозної порожнини.

Лікування глибокого карієсу може проходити як в один, так і в два етапи. Спочатку стоматологи оглядають порожнину рота, а потім направляють пацієнта на рентген, для того, щоб дізнатися, наскільки глибоко зруйнований зуб.

Як і при лікуванні ранніх стадій карієсу, при лікуванні глибокого карієсу спочатку вводять знеболюючі препарати, потім стоматолог просвердлює каріозну порожнину і видаляє пошкоджені тканини. При збереженні перегородки між каріозної порожнини та пульпою проводиться обробка цієї ділянки зуба спеціальними дезінфікуючими засобами. На дно зуба стоматолог поміщає антибактеріальний лікарський засіб, поверх нього — ізолюючий шар і потім встановлює тимчасову пломбу.

Якщо протягом декількох днів після встановлення пломби зуб буде хворіти, лікування доведеться продовжити і тільки потім встановити постійну пломбу. Якщо ж больових відчуттів не виникне, пацієнтові відразу замінять тимчасову пломбу на постійну.

Лікування карієсу зубів у Львові — поширена і популярна процедура, яка надається у всіх клініках міста. При виборі стоматологічного центру варто звертати особливу увагу на рівень професіоналізму стоматологів і якість використовуваного обладнання.

Щоб уникнути всіх перерахованих вище процедур, потрібно відвідувати стоматолога як мінімум раз на півроку і вчасно приступати до лікування. Дотримання високого рівня гігієни порожнини рота і правильне регулярне харчування також допоможуть зберегти здоров’я зубів.